Puslapiai

2010 m. gegužės 31 d., pirmadienis

Lašiša su salierais ir garstyčių padažu


Šitą receptą atradau prieš metus mano ne kartą minėtame žurnale "Lecker" ir jis tapo vienu mano mėgstamiausių būdų paruošti žuvį. Man labai patinka garstyčių, saliero ir žuvies derinys. Nebūtinai tai turi būti lašiša. Originaliame recepte nurodytas sterkas. Man po ranka buvo lašiša, todėl taip ir padariau. Manau tiktų ir kita žuvis.

Reikės:

svogūno
česnako skiltelės
salierų stiebų (mažiausiai vieną krūmą iš 6-7 stiebų, aš kartais paimu du krūmus, nes salierus mėgstu ir man jų per daug nebūna)
2 šaukštų miltų
200 g grietinėlės
druskos, juodųjų pipirų
250 g lašišos (originaliame recepte žuvies gerokai daugiau - 600 g, bet man patinka, kai salierų yra daug, o žuvies kiek mažiau)
2-3 šaukštai garstyčių padažo

  • Salierų stiebus (jei yra šiek tiek lapų ant stiebų, supjaustau ir juos kartu) supjaustau kaip dešrą , supjaustau svogūną ir česnaką ir kepu keptuvėje.
  • Kai salierai vos vos suminkštėja ir sumažėja jų masė, apibarstau juos miltais. Maišydama supilu grietinėlę ir dar kelias minutes kepu, kol grietinėlė su miltų mase pradeda tirštėti ir veltis apie salierus. Pasūdau ir pagardinu pipirais. Sukrečiu į riebalais pateptą indą, tinkamą kepimui orkaitėj.
  • Žuvį supjaustau gan dideliais gabalais ir išvolioju garstyčių padaže su pipirais. Žuvį išdėlioju ant salierų. Kepu orkaitėj, kol žuvis iškepa.

Originaliame recepte patariama pridėti per pusę perpjautų baltų vynuogių ir pripjaustyti romėniškų salotų ir dar pakepti orkaitėj 5 minutes. Aš vieną kartą pabandžiau, bet man nepatiko, nes salotos sukrito, neliko jokio traškumo. Jeigu dar kada bandyčiau nebekepčiau po to, kai pridėjau salotų.

2010 m. gegužės 19 d., trečiadienis

Pyragas su keptais svogūnais ir cukinija


Šitą receptą pamačiau "Delfyje" ir labai užsinorėjau išbandyti.

Mielinei tešlai reikia:

džiovintų mielių pakelio (ten parašyta, kad to kiekio užtenka 500 g miltų)
2 šaukšteliai cukraus
3/4 stiklinės šilto vandens
2 1/2 stiklinės miltų
žiupsnelis druskos

Įdarui:

3 svogūnų
dviejų didelių cukinijų (apie 700g)
pusės stiklinės grietinės (užsimiršau ir sudėjau visą - mažumėlę per skystas įdaras gavosi)
2 kiaušinių (palikit truputį kiaušinio pyrago paviršiui užtepti)
200 g lydyto sūrio
druskos, prieskonių (dėjau krapų, petražolių, juodų ir aštrių raudonų pipirų, raudonėlio, baziliko)

Pirma užminkiau tešlą. Sumaišiau mieles su šiltu vandeniu ir cukrumi, supyliau į miltus su druska ir užminkiau tešlą. Tešlą palikau dubeny kilti, kol ruošiau įdarą.
Įdarui smulkiai supjausčiau svogūnus ir pakepinau. Cukinijas supjausčiau kubeliais, supyliau į pasūdytą verdantį vandenį ir palikau virti apie 5 minutes. Išsėmiau apvirusius cukiniju kubelius su kiaurasamčiu ir sumečiau į keptuvę su kepančiais svogūnais. Pridėjau prieskonių ir viską apkepiau. Suverčiau apkepusias daržoves į dubenį, pridėjau grietinę ir kiaušinius (truputį kiaušinio palikti pyrago viršaus aptepimui), įtarkavau sūrį, išmaišiau.
Mielinę tešlą padalinau į dvi dalis: viena šiek tiek didesnė - apačiai ir mažėlesnė - pyrago viršui. Iškočiojau didesnę apatinę dalį, ja išklojau torto formos dugną ir šonus. Į tokią išklotą torto formą supyliau įdarą. Iškočiojau mažėlesnį tešlos gabalą ir juo, kaip dangčiu, uždengiau įdarą. Tešlos dangčio kraštai prilimpa prie iškilusių apatinio tešlos gabalo šonų. Paėmiau kiaušinio likučius ir teptuku sutepiau pyrago viršų, kad iškepęs blizgėtų. Tuo pačiu kiaušiniuotu teptuku sutepiau tešlos dangčio ir tešlos pagrindo siūles. Pašoviau į orkaitę ir kepiau, kol gražiai parudavo.
Man buvo labai skanu. Mano vyriškajam namų gyventojui pasirodė per liesa - jam pritrūko mėsos. Aš bandžiau jam įrodyti, kad čia taip ir turi būti, kad čia dviaukštė (dvipadė) vegetariška pica, bet .... reikia mėsos ir viskas. Kad vargšas bemėsis pyragas nepražūtų, pavaišinau juo kolegas. Visiems patiko.

Raudonų lęšių sriuba


Šiuo metu tai mano mėgstamiausia sriuba. Vasarą norisi kažko vėsesnio ir šiltų sriubų nebeverdu, bet šiemet vasara pasiklydo ir net gegužės pabaigoje tenka rištis savo šiltą žieminį šaliką ir virti karštą sriubą.

Reikės:

svogūno
bulvės
koncentruotos pomidorų tyrės
pusės stiklinės lęšių
aliejaus kepimui i
šaukšto sviesto (nebūtinai, bet man skaniau, kai daržovės apkepamos su sviestu)
druskos
prieskonių (aš dedu juoduosius ir aštrius raudonuosius pipirus, kelis lauro lapelius, raudonėlio žiupsnį)
4 stiklinės vandens (dar geriau vištienos ar daržovių sultinio)

Pirma smulkiai supjaustau svogūną ir apkepinu puodo dugne ant aliejaus. Svogūnams kiek apkepus įmaišau į juos šaukštą pomidorų tyrės. Smulkiai kubeliais supjaustau bulvę ir suberiu į puodą su kepančiais svogūnais. Pridedu šaukštą sviesto. Kol svogūnai su bulvėmis kepa, praplaunu lęšius, suberiu į kepančias daržoves ir palieku dar 5 minutes kepti. Tada supilu vandenį (arba sultinį), suberiu prieskonius ir druską ir palieku viską virti ant kuo mažesnės ugnies apie 40 minučių.
Prieš valgydama į lekštę sriubos įvarvinu šaukštą citrinų sulčių.


You will need:

onion
potato
concentrated tomato puree
half a cup of lenses
oil for frying
a tablespoon of butter
salt
spices (I add black and chilli pepper, a few bay leaves, pinch of mint)
4 cups of water (chicken or vegetable broth is even better)

First cut the onion into small pieces and fry in the pot. When onions become brownish add a tablespoon of tomato puree. Cut potato into small cubes and add into the pot with onions. Add a tablespoon of butter. Finaly add the lenses and leave everything another 5 minutes to cook. Then, pour water (or broth), add spices and salt and leave everything to cook for about 40 minutes.
Before eating this soup add a spoon of lemon juice.

2010 m. gegužės 18 d., antradienis

Saldus pieniškas pudingas su migdolais


Dar vienas receptas iš turkiškų receptų žurnalo. Šį kartą pieniškas desertas, kurį pavadinsiu tiesiog pudingu (turkiškai - keškül). Man patinka pieniški saldumynai - ledai, ryžių pudingas. Šis ledų nepranoksta, bet kartais galima pasigaminti, kad būtų didesnė įvairovė.

Reikės (maždaug penkioms porcijoms):

1 litro pieno
5 sriubiniai šaukštai cukraus pudros (kitą sykį semsiu tuos šaukštus su kaupu - man norėjosi kiek daugiau saldumo)
1 kiaušinio trynys
1 sriubinis šaukštas miltų (be kaupo, nubrauktas)
3 sriubiniai šaukštai krakmolo (be kaupo, nubraukti)
1 šaukštas sviesto
vanilinio cukraus
50 g maltų migdolų
papuošimui - uogos ar skaldytos pistacijos

Pirma atsidedam į šalį stiklinę pieno. Likusį pieną kaitiname, supilame cukraus pudrą ir užviriname. Atidėtą stiklinę pieno sumaišome su tryniu, miltais ir krakmolu. Šitą mišinį supilame į užvirusį pieną ir dar kartą užviriname. Nepamirštam maišyti, nes dabar pienas virdamas pradės tirštėti. Įmetam sviestą. Užvirusį ir tirštėjantį pieną nukeliam nuo ugnies (pas mane dujinė, tai aš tikrai nuo ugnies nuiminėju). Suberiam vanilinį cukrų ir migdolus. Išmaišome ir supilstome į indus, kuriuose desertas bus pateiktas. Paliekame atvėsti. Geriausia kelias valandas šaldytuve. Papuošiam uogom ar apibarstom skaldytais pistacijų riešutais.




2010 m. gegužės 16 d., sekmadienis

Čeburekų giminaičiai


Nežinau, kaip lietuviškai juos reikėtų pavadinti. Man jie panašūs į čeburekus, tai ir vadinsiu čeburekų giminaičiais. Mano vyriškoji namų pusė kartu yra ir turkiškoji namų pusė, todėl pas mane vis atsiranda egzotiškų receptų, pvz. su ančiuviais ar jogurtu. Šį kartą radau labai įdomių receptų turkiškame žurnale "Sofra". Įdarytus svogūnus planuoju išbandyti ateityje, o dabar pagaminau čeburekus. Žinoma, geriausia juos būtų kepti ne keptuvėje, o ant didelio išgaubto metalinio paviršiaus, kaitinamo ugnimi. Tada riebalų būna tik tiek, kiek jų užtepam iš viršaus ant blynų. Na bet as kepiau keptuvėj ir taip pat neblogai gavosi.

Taigi, tešlai reikės:

500 g miltų
druskos
vandens

Įdarui:

300 g maltos mėsos
svogūno
aliejaus kepimui
druskos, pipirų

sviesto kepimui
manau, kad būtų skanu ir kepti su aliejumi

Pirma paruošiau įdarą. Pakepinau smulkiai supjaustytą svogūną, pridėjau maltą mėsą, prieskonius ir viską apkepiau. Kai įdaras buvo paruoštas, padariau tešlą. Net nekyla ranka rašyti "užminkiau", nes tiek ten to ir minkymo - į miltus įberiam druskos ir pilam vandenį, kad gautųsi tešla. Minkom. Vandens pilam tiek, kad tešla gautųsi ausies lezgelio minkštumo. (Negalėjau nepaminėti tokio palyginimo apie tešlos minkštumą:) Aš labai juokiausi, kai perskaičiau tai recepte, bet turkai lygina tešlos minkštumą su ausies lezgeliu - sakyčiau, gana taikliai.) Taigi, imam kiaušinio dydžio tešlos gabalėlį ir kočiojam, kol gausis maždaug vaikiškos picos dydžio blynas. Ant vienos blyno pusės uždedam faršo, perlenkiam blyną per pusę ir užspaudžiam kraštus. Kepiau keptuvėj, suteptoj sviestu. Blynus taip pat sutepiau ištirpusiu sviestu. Bet jie nevirė riebaluose, kaip čeburekai. Tiesiog šiek tiek apkepė ir tiek.

2010 m. gegužės 15 d., šeštadienis

Kepti ančiuviai


Ančiuviai yra mažos žuvytės, silkių giminaitės. Jų daug pagaunama Viduržemio, Juodojoj jūroj. Turkams, gyvenantiems prie Juodosios jūros, ančiuviai yra tas pats, kas mums - silkė.
Aš nusipirkau jau išdarytus ančiuvius (nupjautos galvos ir išimti viduriai su stuburu). Ančiuvius apvoliojau miltuose ir sumečiau į keptuvę su įkaitusiu aliejumi. Kepančias žuvytes apibarsčiau druska, apvertusi - dar kartą. Iškepę ančiuviai tinka prie salotų ir duonos. Manau tiktų ir su ryžiais.
Labai paprasta ir skanu. Tik virtuvė smirda žuvim dar kelias dienas, todėl geriau kepti vasarą, kai galima palikti atidarytus visus langus:)

Morkų pyragas



Yra daug šio pyrago variantų, aš pateiksiu vieną iš jų. Pirmą kartą jį paragavau per kolegės gimtadienį. Kolegė turėjo pasidalinti savo receptu su kitais, nes pyragas visiems labai patiko. Mano vyriškajai namų pusei labiausiai patinka kremas, kuriuo užteptas pyragas. Pats pyragas jam atrodo per drėgnas. Jo mama kepa sausesnį. O man patinka drėgnas morkų pyragas :)

Pyragui reikės:

300 ml cukraus
4 kiaušinių
300 ml miltų
200 ml maltų migdolų (galima nedėti migdolų, bet atitinkamai dėti 500 ml miltų)
vanilinio cukraus
arbatinio šaukštelio druskos
2 arbatiniai šaukšteliai cinamono
2 arbatiniai šaukšteliai kepimo miltelių
100 ml aliejaus (tik ne alyvuogių aliejaus)
500 ml tarkuotų morkų (gausis dvi stiklinės)

Suplakti kiaušinius su cukrumi. Įmaišyti sausus produktus, aliejų ir tarkuotas morkas (bulvine tarka).Viską išmaišyti. Supilti į riebalais suteptą formą. Aš patikrinu pyragą besdama į jį šakutę. Jeigu pyragas dar skystokas, bedimo žymės užsitraukia, o jei jos lieka, pyragas jau iškepęs.
Kai pyragas jau beveik baigia kepti, paruošiame kremą.

Kremui reikės:

100 g sviesto
100 g tepamo varškės sūrio (Philadelphia) (galima jį pakeisti riebiu natūraliu jogurtu)
cukraus pudros

Ant labai mažos ugnies, arba karšto vandens inde, ištirpinkite sviestą, įmaišykite varškės sūrį (arba jogurtą). Maišant pilkite cukraus pudrą. Pilkite, kol gausite norimo tirštumo kremą. Kremą užtepkite ant dar karšto pyrago ir palikite atvėsti.
Man niekaip nesigauna padaryti gražių nuotraukų iš arti. O pyragai nelaukia, kol aš išmoksiu juos nufotografuoti - susivalgo. Ačiū draugei, kuri pasinaudojo šituo receptu ir atsiuntė man savo iškepto pyrago nuotrauką.

2010 m. gegužės 13 d., ketvirtadienis

Varškės-sūrio tortas (cheesecake) su braškėmis



Turbūt daugelis žinote, kartą metuose tenka kepti-vaišinti-vaišintis pyragais, tortais ir kitokiais saldumynais. Prieš kelias dienas tas džiaugsmas teko man. Čia rasite torto su braškėmis (centre) receptą, kurį nusižiūrėjau iš Jamie Oliver receptų žurnale "Lecker". Tiesa, jei braškių nėra, manau kad labai tiktų ir bananai (jų būna ištisus metus).



Pagrindui reikės:

75 g sviesto
150 g trapių sausainių

Varškės-sūrio sluoksniui:

4 kiaušinių
200 g cukraus
pakelio vanilinio cukraus
125 g grietinėlės
40 g krakmolo
800 g tepamo varškės sūrio ("Philadelphia")

Braškiniam viršutiniam sluoksniui:

500 g braškių
pakelio braškinės želatinos tortams, skirtos 250 ml vandens (aš naudojau "Dr. Oetker" vokiškai - Tortenguss, angliškai - clear cake glaze)

  • Sutrupinti sausainius, ištirpinti sviestą ir supilti į sausainių trupinius. Sviestu permirkusią trupinių masę sukrėsti į riebalais suteptą torto formą. Trupinius paspausti šaukštu prie dugno. Įdėti į šaldytuvą pusvalandžiui.
  • Suplakti kiaušinius su cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Įmaišyti grietinėlę ir krakmolą. Sudėti tepamą varškę ir išmaišyti. Šitą poskystę masę iškrėsti ant sustingusių sviestuotų trupinių torto formoje. Kepti orkaitėje. Pas mane dujinė orkaitė, todėl negaliu pasakyti, kokioj temperatūroj aš kepu. Kepa ilgai, ilgiau nei valandą. Varškinis sluoksnis labai iškyla, bet vos pradėjęs vėsti greitai nusėda žemyn. Kad jis taip greitai nenusėstų, palikite iškepusį tortą pamažu vėsti orkaitėje (bent 15 min).
  • Ant atvėsusio torto išdėliokite supjaustytas braškes. Išmaišykite braškinę želatiną tortams 250 ml vandens, užvirinkite. Vos užvirusį skysti užpilkite ant torto viršaus, kad apsemtų braškių sluoksnį. Palikite kambario temperatūroje, kol žemuoginis sluoksnis sustings.




2010 m. gegužės 2 d., sekmadienis

Žiedinių kopūstų apkepas


Nusipirkau vokišką Jamie Oliver'io variantą ("Lecker"), o ten pamoka pradedantiesiems virėjams, kaip paruošti žiedinį kopūstą. Ir nuotrauka įdėta - išviręs kopūstžiedis apipiltas svieste kepintais džiūvėsiais. Taip užsinorėjau, kad parduotuvėje tuoj pat nusipirkau kopūstą. Grįžusi pamačiau dar viena receptą, kuris man pasirodė tobulesnis. Tai vistik padariau apkepą. Nesikartosiu, nes viskas labai aiškiai aprašyta mažoj virtuvėj. Man labai skanu buvo.

2010 m. gegužės 1 d., šeštadienis

Cukinijų blyneliai


Kovą stengiausi pirkti mažiau daržovių, nes jos buvo labai jau brangios palyginus su kainomis kitais sezonais. Dabar jos jau vėl atpinga, atsiranda šviežių daržovių. Važiuodama dviračiu pro daržovių pardavėją pamačiau kritusias kainas ir nusipirkau baklažanų, cukinijų, paprikų. Baklažanus ir paprikas sunaudojau greitai, o vat su cukinijomis nežinojau, ką daryti. Taip būna - pirma prisiperku, o tada pradedu galvoti, ką daryti, kad nereikėtų išmesti. Iškepiau blynų.

Cukinijų blynams reikės:



2 cukinijų
svogūno galva
100 g ožkos sūrio
4 kiaušiniai
150 g miltų
skanu bus, jei pridėsit po porą šaukštų supjaustytų svogūnų laiškų, petražolių, krapų
druska, pipirai
  • Cukinijas sutarkavau burokine tarka, sumečiau į sietą, apibarsčiau druska ir palikau pusvalandžiui, kad nuvarvėtų išsiskyrusios sultys
  • Sumaišiau visus žalumynus, svogūnus, sūrį, kiaušinius, miltus ir, žinoma, cukinijas
  • Įkaitinau keptuvėje aliejų (naudoju saulėgrąžų) ir kepiau blynelius. Iškeptus blynelius pirma sukroviau ant popieriaus, kad susigertų aliejaus perteklius.
Ožkos sūris kepdamas šiek tiek pasilydo ir suteikia labai malonų skonį. Nesitikėjau.

There are some fresh vegetables again. I bought an aubergine, zucchini and peppers. An aubergine and peppers were quickly used but I did not know what to do with zucchini. I decided to make some pancakes.

For zucchini pancakes you need:

2 zucchini
an onion head
100 g goat cheese
4 eggs
150 g flour
It will be even more tasty if you add a couple of tablespoons of chopped green onions, parsley, dill
Salt, pepper

* I grated zucchini, added some salt and left it in a sieve for half an hour to drain off the released juice
* I mixed everything: parsley, dill, onions, cheese, eggs, flour and, of course, zucchini
* I heated up some oil in a pan (I use sunflower oil) and maked pancakes. I used paper towels to collect excess fat from the ready pancakes.