Puslapiai

2022 m. birželio 5 d., sekmadienis

Blynai su bulvių įdaru (osetiniški chebizdženai iš Beatos žurnalo)

Mano dukrai patinka bulvės, sūris ir miltiniai gaminiai, todėl nusprendžiau išbandyti šį receptą. Manau, kad ateityje vėl darysiu. Aš dariau iš pusės produktų, tai gavosi du dideli blynai. Tokie dideli, kad sunkiai abu tilpo skardoje.



Tešlai reikia:

  • 500 miltų
  • 1 šaukštelio druskos
  • 1 šaukštelio cukraus
  • sausų mielių (aš beriu iš akies, bet Beata nurodo 7 g)
  • 400 ml šilto vandens
  • 50 ml aliejaus

Įdarui:

  • 1 kg bulvių
  • 50 g sviesto
  • 50 ml pieno
  • 700 g tarkuoto sūrio (mocarela ir fermentinis)

Užminkiau mielinę tešlą, palikau valandai pakilti. Po valandos vėl perminkiau ir palikau kilti. Tuo tarpu galima paruošti įdarą. Virtas, dar karštas bulves užpyliau pienu, pridėjau sveisto ir sutryniau su rankiniu blenderiu. Tada pridėjau tarkuoto sūrio ir sumaišiau.

Pasiruošiau kepimo skardą su sviestiniu popieriumi, įkaitinau orkaitę iki 215 C, stalą pabarsčiau miltais. Iš tešlos atsignybame  250 g gabalą (arba paimkite ketvirtadalį tešlos). Tešlą padėjau ant miltuoto stalo ir ištampiau į šonus. Su šaukštu sudėjau ant tešlos vidurio ketvirtadalį bulvių košės. Tešlos kraštus suimu ir suspaudžiu ties blyno centru, taip uždengdama bulvių košę. Iš apačios prilaikydama blyną, perkeliu jį į skardą. Čia švelniai paspaudžiau blyną iš viršaus, kad košė tolygiai pasiskirstytų po blyną. Pats blynas dar išsitempia ir padidėja. Viduryje reikėtų padaryti skylę tešloje, kad oras turėtų, kur išeiti. Bet mano tešla ir taip kiek suplyšo, tad oras turėjo, kur išeiti. 

Kepti 10-15 min. Kai iškepa, patepti sviestu. 

Į įdarą galima pridėti pjaustytų špinatų ar burokėlių lapų. 

Kai atšalo, man netgi buvo skaniau. 



2022 m. vasario 9 d., trečiadienis

Napoleonas

Pirmą kartą kepiau Napoleoną praėjusio šimtmečio gale. O antrą kartą iškepiau šiemet, kai nusprendžiau, kad noriu bandyti pardavinėti tortus. Nusprendžiau pradėti nuo visiems žinomo ir visų mėgstamo. Išbandžiau klasikinį receptą su plikytu kremu ir Beatos virtuvėje pristatytą receptą su morenginiu-citrininiu kremu. Mano nuomone, klasika niekam nenusileidžia. 


Taigi, čia klasikinis receptas (naudojausi pateiktu Beatos virtuvėje) su plikytu kremu. Aš naudojau grietinėlę, bet galima bandyti ir su pienu, jei norisi liesiau.


  • Kapotos tešlos lakštams reikės:
  • 450–500 g miltų
  • 1 šaukštelio smulkios druskos
  • 300 g sviesto
  • 1 kiaušinio trynio
  • 200 g grietinės
  • 1 šaukšto vandens (gali prireikti)
  • Kremui:
  • 3 kiaušinių trynių
  • 150 g cukraus
  • 50 g miltų (2 šaukštų)
  • 500 ml grietinėlės
  • vanilės 
Sviestas turi būti kambario temperatūros. Pasiimu didžiausią pjaustymo lentą ir ant jos padedu gabalą sviesto, kuri užpilu miltais ir druska. Kapoju, kol sviesto gabaliukai apsivelia miltais. Tada pridedu trynį ir grietinę ir kapoju toliau. Kai jau nebesimato didelių sviesto gabaliukų ir nebelieka laisvų miltų, pabandau suimti tešlą į vieną gabalą, bet daug nespausti. Jei tebėra laisvų miltų pridedu šaukštą miltų ir kapoju toliau. Tešlos gabalą įdedu į šaldytuvą valandai ar daugiau. 
Ištraukus iš šaldytuvo tešlą padalinu į šešias dalis ir kiekvieną iškočioju, kad būtų mano torto formos dydžio. Prieš pašaunant kepti tešlą pabadau šakute. Kepu 200C, kol pagelsta. Dar karštus lakštus apipjaustau pagal torto formą ir iš nupjautų kraštų padarau trupinius.
Kai lakštai baigti, darau kremą. Sumaišau trynius, grietinėlę, cukrų ir vanilę ir kaitinu. Įmaišau miltų ir gerai išmaišau, kad miltai ištirptų. Kai grietinėlė artėja prie virimo, ji pradeda tirštėti nuo miltų. 
Kremą kiek atvėsinu ir renku tortą - sluoksniuoju torto lakštus ir kremą. Viršų ir šonus irgi aptepu kremu ir apibarstau viską trupiniais. 


Bandau suprasti, ar visur Napoleonas tradiciškai pertepamas spanguolių uogiene. Man atrodo, kad čia labiau Lenkijoje paplitę, o Rusijoje ne. 

2022 m. vasario 7 d., pirmadienis

Trijų šokoladų tortas

Patinka man gaminti virtuvėje, bet aš tik su dukra gyvenu ir mes tiek daug nevalgome. Nusprendžiau pabandyti pardavinėti savo iškeptus tortus. Iškepti tai nesunku, bet va papuošti - čia atskiras menas. Ir parduoti irgi menas. Pradžiai užsipirkau kartoninių dėžių ir padėklų tortams, visokių antgalių, lopetėlių. O dabar kiekvieną savaitgalį kepu vis kitokį tortą ir išdalinu kaimynams. Treniruojuosi. Tiesa pardaviau vieną sumažintą Napoleoną (tą sumažintą daryti sunkiau, nei didelį, bet ko nepadarysi dėl pirmo kliento) ir turiu užsakymą dar vienam Napoleonui ir vienam vaikiškam tortukui. Kol kas nieko neuždirbau - vienos išlaidos (o kur dar pabrangusi elektra). Bet smagu.

Šį savaitgalį dariau trijų šokoladų tortą. Jo kepti nereikia, tai elektrai sutaupiau. Rėmiausi Saulėtos virtuvės receptu.


Pagrindui:

200 g šokoladinių sausainių (neradau, naudojau sausainius su šokoladinio kremo pertepimu)
100 g sviesto, tirpinto

Juodojo šokolado musui:
200 g juodo šokolado
50 g sviesto
200 g grietinėlės (35% riebumo)
lapelis želatinos

Pieniško šokolado musui:
200 g pieniško šokolado
50 g sviesto
200 g grietinėlės (35% riebumo)
lapelis želatinos

Baltojo šokolado musui:
200 g balto šokolado
50 g sviesto
200 g grietinėlės (35% riebumo)
lapelis želatinos

jei lieka grietinėlės, galima suplakti su cukrumi ir panaudoti papuošimams.

Pagrindui susmulkinau sausainius iki trupinių, užpyliau ištirpdytu sviestu ir išmaišiau. Išklojau torto formos dugną trupinių mase ir išlyginau. Dar nesugalvojau, ką padaryti, kad tortas vėliau lengvai išsitrauktų iš formos. Galima iškloti kepimo popieriumi, bet tada sustingusio torto šonuose matosi popieriaus klosčių paiktos žymės. Aš perbraukiau peiliu palei torto kraštus prieš atidarydama torto formą ir ištraukdama tortą, bet tada peilis palieka dryžius tarp skirtingų spalvų šokolado sluoksnių. Žodžiu - smulkmena, bet svarbi, jei nori pardavinėti tortus. Reikės dar ieškoti sprendimo.

Pirma suplakiau grietinėlę. Tada į šaltą vandenį pamerkiau želatinos lapelius (galima visus tris, greitai tie sluoksniai pasidaro). Ištirpinau juodą šokoladą su sviestu. Į ištirpusį šokoladą įdėjau nusupaustą (nugręžtą) želatinos lapelį ir išmaišiau, kol ištirpo. Grietinėlę reikės dalinti į tris apylyges dalis, kad užtektų kiekvienam šokolado sluoksniui. Pirma įmaišiau į šokoladą nedaug grietinėlės, o tada jau likusį grietinėlės trečdalį. Bet kitą sykį bandysiu tiesiog vėl plati grietinėlę su šokoladu, o ne maišyti. Gautą masę užpilti ant torto pagrindo ir padėti šaltai. Užtenka laiko, kol paruošiamas kitas šokolado sluoksnis. 

Lygiai taip pat padaryti likusius šokolado sluoksnius. 

Aš palikau tortą per naktį stingti. Kitą rytą išėmiau jį iš formos. Suplakiau likusią grietinėlę su cukrumi ir pabandžiau papuošti tortą. Bandžiau ir gėles spausti iš grietinėlės, bet nesigavo. Dar neišmokau. Apibarsčiau prieš kelis metus rinktų ir sudžiovintų kiaulpienių žiedlapiais.